Αποτελέσματα διασυλλογικού αγώνα ιστιοπλοΐας "Κων/νος Τσαπάλας"

Με απόλυτη επιτυχία και ρεκόρ συμμετοχών ολοκληρώθηκε το Σάββατο 12 Αυγούστου 2017 ο διασυλλογικός αγώνας ιστιοπλοΐας τριγώνου "ΚΩΝ/ΝΟΣ ΤΣΑΠΑΛΑ 2017". Στο φετινό αγώνα συμμετείχαν περίπου 100 αθλητές και αθλήτριες από τον Ναυτικό Όμιλο Χίου, το Ναυτικό Όμιλο Καρδαμύλων, την ΠΕΚΕΒ και για πρώτη φορά παιδιά από τη Βολισσό και χωριά της Αμανής τα οποία συμμετέχουν στο ιστιοπλοϊκό camp που συνδιοργανώθηκε από το Ναυτικό Όμιλο Χίου, τον πολιτιστικό και αθλητικό Σύλλογο Αμανής.
Ο αγώνας διήρκεσε 4 μέρες. Τις δύο πρώτες μέρες αγωνίστηκαν οι αθλητές και αθλήτριες των αγωνιστικών & προαγωνιστικών μας ομάδων με σκάφη τύπου optimist και laser 4,7 ενώ τις δύο τελευταίες τα τμήματα αρχαρίων με σκάφη τύπου optimist.
Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες οι αθλητές μας κατάφεραν να τερματίσουν όλες τις ιστιοδρομίες και να ικανοποιήσουν απόλυτα τους προπονητές τους Μάρκο Παγούδη, Γιάννη Αγραφιώτη και Αλέξανδρο Παπαδόπουλο, οι οποίοι κόπιασαν για αυτό το επιτυχημένο αποτέλεσμα.
Οι αγώνες έκλεισαν με την καθιερωμένη πλέον ιστιοπλοϊκή γιορτή στην οποία συμμετείχαν όλες αθλητές/τριες, οι γονείς και φίλοι του Ομίλου. Στην εκδήλωση εκτός από τις βραβεύσεις για τον διασυλλογικό αγώνα "ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΠΑΛΑΣ" έγινε και απολογισμός της αγωνιστικής περιόδου 2016 – 2017. Μιας αγωνιστικής χρονιάς η οποία στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία αφού οι αθλητές/τριες του τμήματος ιστιοπλοΐας του ΝΟΧ πλασαρίστηκαν σε υψηλές θέσεις με αποκορύφωμα την 4η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα optimist της Γαβριέλας Χρουνεβέιχεν η οποία κέρδισε την πρόκριση στην Εθνική Ομάδα optimist 2017 και ήταν ένα από τα τρία κορίτσια που εκπροσώπησαν την χώρα μας στη συγκριμένη διοργάνωση. Βέβαια οι διακρίσεις φέτος ήταν αρκετές με αθλητές όπως η Δέσποινα Γεωργούλη κι ο Κωνσταντίνος Αναδιώτης να ανεβαίνουν στο βάθρο σε περιφερειακά και πανελλήνια πρωταθλήματα και η ομάδα του ΝΟΧ να κατακτά τον τίτλο του πρωταθλητή ομίλου στο Περιφερειακό πρωτάθλημα Νήσων Αιγαίου & Κρήτης 2017. Και φυσικά όλα αυτά επιτεύχθηκαν χάρη στην φιλότιμη προσπάθεια και μεθοδική δουλειά των προπονητών του τμήματος Μάρκου Παγούδη, Βασίλη Σωτηρίου και του Άλντο Σάλβια πρώην προπονητή του τμήματος ο οποίος από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο θα ανήκει και πάλι στην προπονητική ομάδα του ΝΟΧ.
Εκτός όμως από το τρίγωνο επιτυχημένη χρονιά ήταν και για την ανοιχτή θάλασσα αφού στις σχολές του ΝΟΧ συμμετείχαν πάνω από 30 σπουδαστές οι οποίοι μετά την επιτυχημένη εκπαίδευση τους από τον εκπαιδευτή Κώστα Μουσουρούλη, απέκτησαν το δίπλωμα skipper και είναι έτοιμοι να αρμενίσουν στις θάλασσες. Αγωνιστικά τα σκάφη που έτρεχαν με τη σημαία του Ναυτικού Ομίλου Χίου πλασαρίστηκαν σε πολύ καλές θέσεις με μεγαλύτερη επιτυχία αυτή του CODE ZERO – VODAFONE με κυβερνήτη τον Μιχάλη Μπελέγρη το οποίο κατέκτησε τη 2η Θέση στο Ράλλυ Αιγαίου και φυσικά έπεται συνέχεια αφού σε λίγες μέρες 5 σκάφη με τη σημαία του ΝΟΧ σαλπάρουν για την Πάτμο προκειμένου να συμμετέχουν στην Aegean Ragatta 2017.
Παράλληλα με το αγωνιστικό κομμάτι η διοίκηση του ΝΟΧ έκανε προσπάθειες αναβάθμισης των εγκαταστάσεων του τμήματος για να αθλούνται τα παιδιά σε έναν ασφαλή και φιλικό χώρο και για την ανανέωση του εξοπλισμού με νέα σκάφη και υλικά ούτως ώστε να βοηθηθούν οι αθλητές και οι αθλήτριες να πετύχουν τους στόχους τους.
Ευχαριστίες εκφράστηκαν σε όλους τους επώνυμους και ανώνυμους χορηγούς και υποστηρικτές του τμήματος, την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου, το Δήμο Χίου και τα Νομικά του Πρόσωπα, το Επιμελητήριο Χίου, το Λιμεναρχείο Χίου αλλά κυρίως στους γονείς των αθλητών που είναι οι βασικοί υποστηρικτές και χορηγοί και εμπιστεύονται τα παιδιά τους στο τμήμα ιστιοπλοΐας του Ναυτικού Ομίλου Χίου για την άθληση τους.
Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ LASER 4.7
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΡΙΘΜΟΣ ΙΣΤΙΟΥ ΟΜΙΛΟΣ ΗΜ. ΓΕΝ. ΙΣΤΙΟΔΡΟΜΙΕΣ ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
ΧΡΟΥΝΕΒΕΪΧΕΝ ΜΙΧΑΗΛ 206841 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2001 2 1 1 1 1 1 1 8 6 1
ΚΡΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ 181549 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2002 1 2 2 3 2 4 2 16 12 2
ΜΠΑΤΖΟΣ ΜΑΡΚΟΣ 162997 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2001 3 3 3 2 3 2 3 19 16 3
ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 207429 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2005 9 4 4 4 5 3 6 35 26 4
ΚΡΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΙΟΚΑΣΤΗ 181560 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2004 4 5 5 5 4 5 4 32 27 5
ΦΑΡΔΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ 28 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2001 5 7 6 6 6 6 5 41 34 6
ΠΕΤΡΗΣ ΝΕΣΤΟΡΑΣ 181650 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2003 6 6 7 8 8 7 7 49 41 7
ΛΙΩΤΣΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1546 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2003 9 9 9 7 7 8 8 57 48 8

 

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ OPTIMIST
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΑΡΙΘΜΟΣ ΙΣΤΙΟΥ ΟΜΙΛΟΣ ΗΜ. ΓΕΝ. ΙΣΤΙΟΔΡΟΜΙΕΣ ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
ΧΡΟΥΝΕΒΕΪΧΕΝ ΓΑΒΡΙΕΛΑ 2443 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2004 4 5 29 1 1 1 1 42 13 1
ΑΝΑΔΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2550 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2004 1 3 2 3 2 4 3 18 14 2
ΜΑΚΑΣ ΜΙΧΑΗΛ 2464 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2005 3 2 1 4 4 2 9 25 16 3
ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 2440 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2004 2 1 4 2 5 5 7 26 19 4
ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΘΕΜΗΣ 2549 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2004 5 6 3 8 7 3 2 34 26 5
ΜΠΟΥΛΗΣ ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ 2567 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2005 6 7 6 9 3 7 5 43 34 6
ΣΙΡΒΙΣΑΡΙΩΤΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ 2425 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2004 8 4 5 6 6 9 6 44 35 7
ΚΡΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Π) 255 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2006 10 8 7 7 8 8 4 52 42 8
ΣΙΝΑΓΚΗΣ ΞΕΝΟΦΩΝ (Π) 254 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2006 7 10 8 5 9 6 8 53 43 9
ΤΟΜΑΖΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (Π) 244 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2007 11 9 9 10 10 18 12 79 61 10
ΚΛΕΙΔΑ ΔΗΜΗΤΡΑ (Κ) 513 Ν.Ο.ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ 2006 12 13 12 11 11 10 10 79 66 11
ΜΑΔΙΑ ΕΥΓΕΝΙΑ 2444 Ν.Ο.ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ 2005 9 11 13 12 12 13 14 84 70 12
ΒΑΞΕΒΑΝΗΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ  2513 Ν.Ο.ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ 2005 13 16 14 13 13 14 13 96 80 13
ΜΑΔΙΑ ΜΑΡΙΑ (Κ) 2032 Ν.Ο.ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ 2007 18 15 11 19 14 12 15 104 85 14
ΤΟΜΑΖΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (Π) 2426 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2006 16 19 17 14 15 11 16 108 89 15
ΜΟΥΖΑΚΗΣ ΣΠΥΡΟΣ (Π) 2826 Ν.Ο.ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ 2006 19 18 18 16 16 17 17 121 102 16
ΣΦΗΚΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ (Κ) 1228 Ν.Ο.ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ 2008 22 20 15 21 17 16 19 130 108 17
ΛΙΑΔΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 2708 ΠΕΚΕΒ 2004 15 12 10 15 29 29 29 139 110 18
ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2718 ΠΕΚΕΒ 2004 14 14 19 17 29 29 29 151 122 19
ΒΑΤΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (Π) 2548 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2009 28 28 20 24 18 15 18 151 123 20
ΣΦΗΚΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ (Π) 4711 Ν.Ο.ΧΙΟΥ 2006 20 27 25 20 19 19 21 151 124 21
ΜΟΥΖΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (Π) 1407 Ν.Ο.ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ 2008 26 23 23 28 21 21 11 153 125 22
ΓΔΥΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2717 ΠΕΚΕΒ 2004 17 17 16 18 29 29 29 155 126 23
ΝΙΚΗΤΑΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ (Π) 6 Ν.Ο.ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ 2006 21 25 26 23 20 20 20 155 129 24
ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΠΑΥΛΟΣ (Π) 2005 Ν.Ο.ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ 2008 27 26 27 27 22 22 22 173 146 25
ΣΑΡΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Π) 7 ΠΕΚΕΒ 2006 23 22 22 22 29 29 29 176 147 26
ΑΡΜΕΝΑΚΗ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ (Κ) 2027 ΠΕΚΕΒ 2007 24 24 21 25 29 29 29 181 152 27
ΤΣΙΑΝΟΥ ΣΟΦΙΑ-ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (Κ) 0 ΠΕΚΕΒ 2006 25 21 24 26 29 29 29 183 154 28

 

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ OPTIMIST ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΑΝΩ ΤΩΝ 11
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΙΣΤΙΟΔΡΟΜΙΕΣ ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
ΚΙΝΑΛΗ ΓΑΡΥΦΑΛΛΙΑ   1 1 1 1 4   1
ΖΑΧΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ   1 1 2 3 7   2
ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗ ΚΩΝ/ΝΑ   1 3 4 2 10   3
ΑΓΡΙΟΓΙΑΝΝΗ ΦΛΩΡΑ   2 2 3 4 11   4
ΖΑΧΟΣ ΝΙΚΟΣ   2 3 5 6 16   5
ΚΑΡΝΑΒΑΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ   4 1 7 5 17   6
ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΒΑΡΒΑΡΑ   2 3 6 8 19   7
ΝΙΚΟΛΟΥΔΗ ΜΑΡΚΕΛΛΑ   3 2 8 7 20   8
ΣΤΕΛΛΑ ΜΑΓΚΟΥ   4 2 9 11 26   9
ΣΑΡΡΗ ΣΟΦΙΑ   3 4 11 9 27   10
ΚΙΝΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ   3 4 10 10 27   11

 

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ OPTIMIST ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 11
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ   ΙΣΤΙΟΔΡΟΜΙΕΣ ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
ΑΓΡΟΓΙΑΝΝΗ ΖΩΗ   1 1 1 1 4   1
ΠΑΠΑΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ   2 1 1 2 6   2
ΚΟΥΤΣΟΔΟΝΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ   1 2 2 1 6   3
ΜΑΥΡΟΜΑΤΗ ΛΕΜΟΝΙΑ   2 1 1 4 8   4
ΜΙΣΕΤΖΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ   1 1 3 3 8   5
ΚΕΦΑΛΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ   3 1 3 1 8   6
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗΣ   3 1 2 2 8   7
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΘΕΑΝΩ   1 1 2 5 9   8
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ   1 1 3 5 10   9
ΝΙΚΗΤΑΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ   3 1 4 2 10   10
ΚΟΝΤΑΞΑΚΗ ΕΥΓΕΝΙΑ   1 2 4 4 11   11
ΣΑΜΟΛΑΔΑΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ   1 2 4 4 11   12
ΚΑΖΕΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ   2 1 5 3 11   13
ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΜΠΑΤΖΙΔΗΣ   1 3 5 3 12   14
ΣΙΡΒΙΣΑΡΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ   2 2 15 16 35   15
ΒΑΜΒΟΥΡΗΣ ΝΙΚΟΣ   2 2 16 15 35   16
ΣΑΜΟΛΑΔΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ   1 4 15 16 36   17
ΖΑΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ   2 2 16 16 36   18
ΛΑΓΚΑΔΟΥΣΗ ΣΟΦΙΑ   3 2 16 15 36   19
ΖΟΡΜΠΑΣ ΙΩΝΑΣ   2 2 17 17 38   20
ΤΣΑΜΠΑΡΛΗΣ ΠΕΤΡΟΣ   4 1 17 17 39   21
ΣΑΜΠΑΝΑΙ ΜΠΛΕΡΙΜ   2 4 15 18 39   22
ΣΙΡΒΙΣΑΡΙΩΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ   2 3 19 15 39   23
ΛΕΥΚΑΚΗ ΜΑΡΙΑ   2 3 17 18 40   24
ΓΙΑΝΝΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ   2 3 18 17 40   25
ΚΟΥΝΤΡΗΣ ΝΙΚΟΣ   1 4 18 18 41   26
ΚΙΝΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ   1 4 18 19 42   27
ΜΑΓΚΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ   2 4 19 19 44   28
ΦΙΑΜΟΣ ΝΙΚΟΣ   3 3 30 29 65   29
ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ   4 2 29 30 65   30
ΣΤΑΥΡΙΝΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ   4 2 30 30 66   31
ΝΙΚΟΛΟΥΔΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ   4 2 32 29 67   32
ΑΜΑΡΙΕΛΑ ΚΟΙΝΟΥΣΗ   4 4 30 29 67   33
ΜΠΑΖΑΝ ΑΓΓΕΛΟΣ-ΚΩΝ/ΝΟΣ   3 3 29 32 67   34
ΠΕΡΓΑΡΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ   4 3 29 31 67   35
ΖΑΧΟΣ ΦΙΛΛΙΠΟΣ   3 3 31 30 67   36
ΚΩΣΤΑΛΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ   3 3 31 30 67   37
ΜΑΓΚΟΥ ΜΑΡΚΕΛΛΑ    3 4 32 29 68   38
ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ   4 4 29 31 68   39
ΑΡΜΕΝΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ   3 3 31 31 68   40
ΓΙΑΝΝΟΥ ΕΛΕΩΝΟΡΑ   4 3 30 32 69   41
ΜΑΥΡΕΛΗ ΑΡΕΤΗ   4 4 31 31 70   42
ΜΠΟΥΡΝΙΑΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ   4 4 32 32 72   43
ΒΑΤΑΒΑΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ   4 4 32 32 72   44

Εκτύπωση